AZ TR RU EN
»Giriş Sayfam Yap »Favorilere Ekle »Sitene Ekle »Arşiv
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO HABER İLETİŞİM
     
SON DAKİKA : Ermenistan Azerbaycan cephe hattında ateşkesi ihlal etti  •   Türkiye’den İran’a terörle mücadele mesajı  •   TANAP’ın açılışı için geri sayım basladı  •   Azerbaycan Vergiler Bakanı Fazil Memmedov görevinden alındı  •   Bakan Ahmet Arslan Azerbaycan’a gidecek  •   Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci Yedinci Bakanlar Konferansı başladı  •   Bakan Çavuşoğlu Azerbaycan Dışişleri bakanı ile görüştü  •   İran: Ermenistan’la aramızdaki ilişkiler gayet iyi yönde ilerleyerek yüksek bir seviyeye ulaşmıştır  •   Çavuşoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi  •   Türkiye-Azerbaycan-Pakistan: Söylemsel Kardeşlikten, Reel Politik İttifaka Giden Yol  •   Afganistan Cumhurbaşkanı Azerbaycan’da  •   Azerbaycan’da 5.7 büyüklüğünde deprem hasara neden oldu  •   ‘Yanlış Anlama’ filminin oyuncusu Efe: Filmimiz birçok misyonu başardı  •   Şenocak: Soçi’de yapılacak Türkiye–Rusya görüşmesi Batı’ya önemli bir mesaj  •   Türkiye ve Azerbaycan aktörlerinin ortak çalışması - "O kuş buraya gelecek"  •   Azerbaycan’ın yeni Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Ünüvar’ı ziyaret etti  •   Ermenistan’ın katlettiği çocukların öyküsünün anlatıldığı "Serhat" filmi gösterildi  •   Azerbaycan Devlet Bayrağı Günü’nü kutluyor  •   Azerbaycan, Türkiye ve İran Dışişleri bakanlarının üçlü görüşmesi Bakü’de yapılacak  •   Doğu ve Batı’yı birleştirecek stratejik hat  •  
Güncel Haberler Politika Ekonomi Kültürel Spor Karabağ Diaspora Türk Dünyası Dünya
» Azerbaycan Milletvekili Paşayeva: : Kerkük Son Kurban Olmamalı!
15/09/2017 Yazdır

“ 20. Yüzyılda, Ahıska, Kırım, Karabağ bu oyunlarla kurban edildi. Son kurban olarak Kerkük’ü istiyorlar! Kerkük kurban edilirse, yarın başka topraklarımızı da kurban isteyecekler. Kerkük bizim, Kerkük Türk Dünyasının “II. Çanakkale’si” olmalıdır. Kerkük’ü ve Kerkük Türklüğünü, referandum oyunuyla yutmak isteyenlere, tarihin huzurunda Çanakkale’de olduğu gibi, keskin bir cevap vermeli; Kerkük’ü bu sinsi tezgâhlardan hilas etmeliyiz…„ 

“Türk yurdu” özelde Kerkük; genelde Kerkük ve çevresindeki Türk bölgesidir. Bu bakımdan Kerkük, Türk Dünyasının namusu sayılmalıdır!” diyen Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva 25 Eylül’de Barzani ve şürekâsının yapmayı düşündüğü sözde “Bağımsızlık Referandumu” konusunda Türk Dünyasını uyarmak için bir yazı kaleme aldı.

Paşayeva’nın Haber Merkezimizden Binnur Bulgan’a gönderdiği “Kerkük Son Kurban Olmamalı!” başlıklı uyarısı şu şekilde:

“Ah Kerkük yüz ağ Kerkük

Her zaman yüz ağ Kerkük

Ölseydim düşmeseydim

Ben senden uzağ Kerkük”

20. Yüzyılın ilk çeyreği büyük bir savaşın -I. Dünya Savaşının- başlamasına tanıklık etmişti. 20. Yüzyılın ilk yarısı ise II. Dünya Savaşı denen büyük felaketi yaşadı. Tam yüz yıl sonra, dünya yine büyük bir kargaşanın; belki de III. Büyük savaşın eşiğinde! Bu gün vesayet yoluyla, terör örgütleri aracılığıyla Irak’ta, Afganistan’da, Suriye’de, Karabağ’da, Yemen’de sürdürülen çatışmalar, belki de yarın, büyük devletlerin de müdahil olduğu büyük savaşlara dönüşme eğilimindedir!

Dünyanın birçok bölgesinde bir türlü durulmayan siyasi çalkantılar, şiddetli çatışmalar var. Aslında dünyada; Yakındoğu’da ve Ortadoğu’da, 1990’lı yıllardan beri devam eden, gizli bir savaş, bu gün terör örgütleri nezdinde bütün şiddetiyle devam ediyor. Bu savaş, diğerlerinden biraz farklı cereyan ediyor; çünkü ilan edilmemiş bir savaşla karşı karşıyayız! Ve maalesef savaşın yaşandığı coğrafyalar, Müslümanların ve Türklerin yaşadığı coğrafyalardır.

Bu çatışmalar sırasında işgal edilen, etnik temizlik yapılan, etnik gruplar ve terör örgütleri arasında sık sık el değiştiren birçok bölgelerde, Türkler ya büyük katliamlara maruz kalıyor; ya da göçe zorlanarak vatanlarını terk etmeye mecbur oluyorlar. Bu çatışma bölgelerinde, Türkler dışındaki her bir etnik gruba, batılı devletlerce büyük yardımlar yapılmasına rağmen, o bölgelerde yaşayan Türklere, bırakın kendilerini korumak için silah yardımını; insani yardım bile yapılmıyor! Bu bölgelere yardım elini uzatan Türkiye ise sürekli çembere alınıyor, terör örgütleri vasıtasıyla tehdit ediliyor.

Son yüz yılda nice Türk yurdunda; Balkanlarda, Kırım’da, Kafkasya’da, Ahıska’da, Doğu Türkistan’da, Karabağ’da, Kerkük’te, Erbil’de, Musul’da, Telafer’de, Tuzhurmatı’da, Türkmendağı’nda yaşayan, yüz binlerce Türk, vatanlarını terk ederek göç etmek zorunda kaldılar. Aslında “göç etmek zorunda” kalmadılar; “zorla göç ettirildiler”. Yani bir imparatorluğun varisi olan Türkiye ile sınır olmanın, Türkiye’ye yakın olmanın; jeostratejik bölgelerde yerleşmenin, enerji yolları üzerinde yaşamanın bedelini ödediler.

Soruyorum size: Bir gecede yük vagonlara doldurularak Orta Asya’ya sürülen Kırım Türkleri; yurdundan yuvasından zorla koparılarak binlerce kilometre doğuya sürülen Ahıska Türkleri; göçe zorlanan ve mübadeleye maruz kalan Balkan Türkleri; daha 25 yıl önce dünyanın gözleri önünde, kameralar karşısında katliama, soykırıma uğrayan Karabağ Türkleri neyin bedelini ödemişlerdi? Bu gün Suriye’de: Halep’te, Türkmendağı’nda; Irak’ta: Kerkük’te, Telafer’de, Tuzhurmatı’da vatanlarından koparılarak sürgün edilen, zorla vatanlarından çıkarılan Türkler, neyin bedelini ödemektedirler?

İnsan ve toprak ayrılmaz birer parçadır. Eğer insan yoksa toprak da, vatan da yoktur. Eğer vatan dediğiniz toprak parçasında sizin insanlarınız yaşamıyorsa; sizin diliniz konuşulmuyorsa, sizin türküleriniz söylenmiyorsa, orada sizin bayrağınız da dalgalanmayacaktır! Vatan, insanla vatandır! Yarın Kerkük’ü Ahıska’ya çevirirlerse, gelecek nesiller, Kerkük’e nasıl Türk yurdudur diyecekler?

Bu gün yürütülen kirli savaşın temel amacı da “coğrafyayı asli unsurlarından temizleyerek, başka unsurları bu coğrafyaya taşımak ve bu coğrafyanın etnik yapısını değiştirmekten ibarettir!” Geçtiğimiz yüzyılda, İrevan, Göyçe, Zengezur gibi binlerce yılık Türk toprağı olan yurtlardan; katliamlara maruz bırakılarak zorla göç ettirilen Türkler ve Müslümanlardan boşalan coğrafyada, bu gün Ermenistan denilen korsan devlet, bu sinsi siyaset sayesinde kurulmuştur. İrevan bir Türk yurduydu; ama bu gün Türk’e ait hiçbir şey bırakmadılar. Daha dün denilecek kadar yakın geçmişte Kırım’ın Ruslaştırılması, Ahıska’nın yabancı unsurlarla doldurulması, Karabağ’ın Türksüzleştirilmesi ve Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadıkları yerlerdeki terk etmeye zorlanmaları, emperyalist güçlerin bu sinsi siyasetinin bir sonucudur.

Bu gün aynı siyasi emellerin kurban seçtiği ve yok etmek için yeni bir tezgâh kurduğu “Türk yurdu” özelde Kerkük; genelde Kerkük ve çevresindeki Türk bölgesidir. Bu bakımdan Kerkük, Türk Dünyasının namusu sayılmalıdır!

1990’da başlayan I. Körfez Savaşı, sinsi güçlerin Irak’a girmesine ve Irak’ı paramparça etmesine zemin hazırladı. II. Körfez Savaşıyla Irak fiilen üçe bölündü ve Etnik ve mezhep temelinde üç ayrı yapıya ayrıldı. Kuzey’deki Özerk yapıya o kadar büyük destek, silah ve para yardımı yapıldı ki, bu güçler artık Irak’ı parçalayarak Türkiye’nin burnunun dibinde yeni bir devletin temellerini atmayı; üstelik Suriye’deki yapılarla birleşerek Akdeniz’e açılmayı, Türkiye’nin Güney sınırlarını tamamen kapatmayı ve Türkiye ile Güneydeki Türk ve Müslümanların arasına tampon bir bölgeyi sokmak istiyorlar.

Bu çerçevede binlerce yıllık Türk Kalası olan Kerkük, nüfus dengelerinin tamamen değiştirildiği, etnik temizliğin yapıldığı ve başka bölgelerden nüfusun taşındığı bir dönemde, “sözde referandum” yoluyla adeta “yutulmak” isteniyor.

Bölgemizde bu oyunları sahnelemeye çalışan güçler, aslında Türklerin 21. Yüzyıl dünyasında yeni güç olarak ortaya çıkmasını engellemeye çalışan güçlerdir. Bunu, Altaylardan Balkanlara; Kırım’dan Kerkük’e kadar, bütün Türk Dünyası iyi bilmeli, Türk milleti bu büyük oyunun farkına varmalı, birliğini, beraberliğini, kardeşliğini muhafaza etmelidir.

Bu büyük savaş dalgası önünde, tarihin ve kaderin önünde biz Türkler, birliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günleri yaşıyoruz. Biz Türkler, bunun bilincinde olmalı ve Son kalelerimizden olan Türk’ün boynu bükük şehri Kerkük’e sonuna kadar sahip çıkmalıyız. Hem de hiç vakit geçirmeden!

20. Yüzyılda, Ahıska, Kırım, Karabağ bu oyunlarla kurban edildi. Son kurban olarak Kerkük’ü istiyorlar! Kerkük kurban edilirse, yarın başka topraklarımızı da kurban isteyecekler. Kerkük bizim, Kerkük Türk Dünyasının “II. Çanakkale’si” olmalıdır. Kerkük’ü ve Kerkük Türklüğünü, referandum oyunuyla yutmak isteyenlere, tarihin huzurunda Çanakkale’de olduğu gibi, keskin bir cevap vermeli; Kerkük’ü bu sinsi tezgâhlardan hilas etmeliyiz…

Yazımın başına bir Hoyratın içli nağmesini koydum. Kerkük’te yaşayan soydaşlarımıza bu içli ve hazin nağmeleri yeniden söyletmek istemiyorsak, Kerkük’e sonun kadar sahip çıkmalıyız…/haberiniz/


+ Benzer Haberler
» Ulu Cami’de Ermeniler 285 Türk’ü diri diri yakmış
» TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov’a "Üstün Hizmet Ödülü" verildi
» Ne olursa olsun bu adımı atmalıydık
» Paşayeva: Türkiye’yi her ortamda savunacağız ve bunu gelecek nesillere aktaracağız.
» Kerkük, bizim için önemli: Türkiye’nin güvenliği Kerkük’ten başlar.
» Karabağ Antrenöründen Tarihi Ders: Topraklarımız işgal altında
» Ramil Guliyev: Asker selamını Eren Bülbül için verdim
» Açıklama: Terörist Ermenistan Devleti Durdurulmalı
» Destici: Türkiye, 100 Bine yakın kaçak Ermeniyi sınır dışı etmeli
» Bakü’de 2. Uluslararası ‘Türk Dünyası Ortak Dili – Nakışlar’ sempozyumu gerçekleştirilecek
» Türkiye ve Azerbaycan ortak askeri tatbikatı - Video
» Bakan Çavuşoğlu ermeni vekile sert çıktı: Karabağı ben mi işgal ettim?! - Video
» Milletvekili Ünüvar: Azerbaycan ve Türkiye destanlar yazmaya devam edecek
» İran Meclisinde Türk fraksiyonu kuruldu
» Saddam 1984’te Fuzuli’nin türbesini yıkmış: Kemikleri Azerbaycan Türkleri kurtarmıştı
» Diyarbakır’da AK Parti ilçe başkanına terör saldırısı
» İran ve Rusya’dan Türk Dünyasına Yönelik Ortak Proje Yürürlüğe Giriyor
» Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva: “Gün Türkiye’ye Sahip Çıkma Günüdür”
» Türkiye ve Azerbaycan Hava Kuvvetleri Konya’da ortak tatbikat gerçekleştirdi
» Bolu Belediyesi Türk Dünyasından misafirleri ağırladı


 
Hava Durumu

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (9)

Kurlar
 USD :  1.7000
 EUR :  1.9995
 GBP :  2.2935
 TRY :  0.4397
 EUR/USD :  1.1762
YAZARLAR
İbrahim NƏBİOĞLU
100-DƏN BÖYÜK RƏQƏM VARMI?
Dr. Nazim CEFERSOY
Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinə sabotaj cəhdləri var
Dr. Hatem CABBARLI
Edvard Nalbandyanın "nalbəndlik" həvəsi
Dr. Asif KURBAN
Bağımsızlığa Giden Yolda: 20 Ocak
Necdet SİVASLI
Azerbaycan Türkleri’nde "Ahır Çerşenbe" geleneği...
Araz ASLANLI
Elmin və Pulun Tərəzisidəki Çəkisi
Arif KESKİN
Sitem Ve Aklın Yolu
Dr. Afgan VELİYEV
Sovyetler Sonrası Azerbaycan – Ermenistan İlişkileri Ve Rusya Faktörü
Selçuk DÜZGÜN
Türk Keneşi
Dr.Alesker ALESKERLİ
“Avrupa Parlamentosunun Kararı Ermenistan’ın Keyfini Kaçırdı”
Dr. Sinan OĞAN
Karabağ’da Olası Bir Savaşa Ne Kadar Hazırlıklıyız?
Cavid VELİYEV
Doğu ve Batı’yı birleştirecek stratejik hat
Dr. Rövşen ŞAHBAZOV
29 Ekim Sabahı Uyanırken…
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
 
Haberleri referans göstererek yayımlayabilirsiniz.  NewsAze.com Azerbaycanla ilgili dünya genelinde çıkmış haberleri 4 dilden okuyucularıyla paylaşmaktadır.

Partnerler
www.tureml.com      www.haberaze.com     www.turkiyedeneval.com     www.evaxtar.az    www.turaltrade.com

Asersoft