AZ TR RU EN
»Giriş Sayfam Yap »Favorilere Ekle »Sitene Ekle »Arşiv
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO HABER İLETİŞİM
     
SON DAKİKA : ’1915 Olayları Uluslararası Konferansı’ düzenlenecek  •   TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Ermenistan’ın Karabağ Savaşı’ndaki hak ihlalleri raporunu kabul etti  •   Rusya 120 bini Azerbaycanlını sınır dışı etmeye hazırlanıyor  •   Türk Konseyi ülkelerinin futbol federasyonları arasında iş birliği yapılacak  •   Janjgava: Nahcivan koridoru bölgesel entegrasyonu artıracak  •   Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Aliyev’le bir araya geldi  •   TBMM, Ermenistan’ın Karabağ savaşındaki hak ihlallerini raporlaştırdı  •   Azerbaycan’a atılan İskender-M füzelerinin sorumlusu kim?  •   Azerbaycan, 2. Karabağ Savaşı’nda ele geçirdiği Ermenistan silahlarını ’Ganimetler Müzesi’nde sergiliyor  •   Pakistanlı sanatçı ’Türkiye-Azerbaycan-Pakistan’ arasındaki kültürel bağlara dikkati çekmek için şarkı besteledi  •   Aliyev, Ermenistan’ın savaşta ’İskender M’ balistik füzeleri kullandığını açıkladı  •   Türk Konseyi’nden Türk Birliği’ne  •   Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan Karabağ’daki yıkımı görmezden gelen uluslararası topluma tepki  •   Dağlık Karabağ’da uzuvlarını kaybeden 5 Azerbaycanlı gaziye Türk yardım kuruluşlarından protez desteği  •   Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu’nda taşınan yük yılın ilk çeyreğinde katlanarak 155 bin tona yükseldi  •   Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Özoral’a ’Dostluk Nişanı’ takdim etti  •   "Dünyanın ayağa kalkması gereken bu tablo karşısında bir derin sessizliğin olduğunu görüyoruz"  •   Ermenistan’ın havan saldırısında yaralanan Azerbaycanlı gazi Kocaeli’de şifa arıyor  •   Türk Konseyi Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Başkanlar Toplantısı Bakü’de yapılacak  •   Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır’ı kabul etti  •  
Güncel Haberler Politika Ekonomi Kültürel Spor Karabağ Diaspora Türk Dünyası Dünya
» ABD’de yaşayan 83 yaşındaki İranlı ünlü sanatçı Vusuki: Ölmeden önce ülkeme dönmek istiyorum
22/03/2021 Yazdır

Türkiye'de Gergedan Mevsimi filmi ile tanınırlığı artan Vusuki, "İmkanım olursa son evime gidip geçmiş hatıralarımı yeniden yaşamak istiyorum. Birgün ülkeme dönmek benim en önemli arzum. Bunlardan sonra, artık ölebilirim." dedi.

İran sanat tarihinin en önemli sinema ve tiyatro sanatçıları arasında gösterilen ve 40 yıldan fazla bir süredir ABD'de yaşayan Behruz Vusuki, en büyük arzusunun koşullarının sağlanmasıyla, ölmeden önce anılarını yeniden yaşamak için İran'a dönmek olduğunu söyledi.

1979'daki İran devriminin çalkantılı siyasi atmosferi nedeniyle ABD'ye yerleşmek zorunda kalan 83 yaşındaki Behruz Vusuki, uzun bir sürenin ardından İran'da yayınlanan haftalık kültür-sanat dergisi Çılçırağ'a röportaj vermeyi kabul ederek, ülkesine ve sanat hayatına dair açıklamalarda bulundu.

Türk sinema severlerinin 2012 yapımı İranlı ünlü yönetmen Behmen Kubadi'nin senaryosunu yazıp yönettiği ve Yılmaz Erdoğan, Caner Cindoruk, Belçim Bilgin, Beren Saat, Monica Bellucci'nin de rol aldığı Gergedan Mevsimi filmindeki başrol rolü ile tanıdığı Vusuki, imkan sağlanması halinde kalan ömrünü ülkesinde geçirmek ve geçmişteki anılarını tazelemek istediğini ifade etti.

"Ülkemde bulunduğum tüm yerleri ziyaret etmek istiyorum"

Bir gün ülkesine dönüp deneyimlerini genç sanatçılarla paylaşmak istediğini belirten Vusuki, "İnsanın her zaman saygı gördüğü, çok sevdiği halkından uzak kalması ve bir zamanlar ülkesinde yapabildiği işleri şu an yapamaması çok zor gerçekten. Bu durum benim için hapishanede olmaktan daha zor. Her zaman, eğer ömrüm izin verirse bir gün ülkeme dönüp bir zamanlar bulunduğum tüm yerleri ziyaret etmek istiyorum." dedi.

Vusuki, İran'dan gelen ziyaretçilerini Kaliforniya'daki şu an müze olarak hizmet veren ABD'nin ünlü Alcatraz Hapishanesine götürdüğünü kaydederek, "Gerçekte ben de bir hapishanedeyim. Daha geniş ve büyük bir hapishanede. İnsan memleketinde olmadığı zaman, sevip de yapmak istediği şeyler birer hapishaneye dönüşüyor. Böyle bir durumda mahkumun hareket özgürlüğü geniş olabilir ancak yine de hapishanededir." ifadelerini kullandı.

Çılçırağ'ın "Bir gün İran'a dönme ihtimaliniz olursa ilk olarak nereleri ziyaret etmek istersiniz?" sorusuna Vusuki, şu şekilde yanıt verdi:

"Eğer ömrüm yeter de İran'a dönebilirsem, önce annemin mezarını ziyaret edeceğim. Çünkü annemi çok sevdim. Maalesef, ben orada yokken vefat etti. Sonra, Daveri caddesindeki İran'daki son evimi görmek istiyorum. İmkanım olursa son evime gidip geçmiş hatıralarımı yeniden yaşamak istiyorum. Birgün ülkeme dönmek benim en önemli arzum. Bunlardan sonra, artık başımı yere koyabilir ve ölebilirim."

1979'daki devrimden bu yana İran sinemasından uzak kalmasına rağmen hala şöhretini koruyan Vusuki, başarısındaki sırrı hakkında "İşimi çok ciddiye alarak yaptım. Her işi kabul etmiyordum. Bir süreye kadar beni seçiyorlardı. Ancak bir süreden sonra seçimleri ben yapmaya başladım. Düzgün işler yaptık ve bu nedenle kalıcılaştı." ifadelerini kullandı.

Genç sanatçılara iyi seçimlerde bulunup işlerini ciddiyetle yapmayı tavsiye eden Vusuki, İran sinemasını yakından takip ettiğini ve tüm baskı ve sansüre rağmen başarılı bulduğunu belirtti.

Türkiye'den de bir sinema teklifi aldığını aktaran Vusuki, senaryoda talep ettiği bazı değişikliklerin tamamlanması halinde çekimler için Türkiye'ye geleceğini sözlerine ekledi.

Behruz Vusuki kimdir?

11 Mart 1938'de İran'ın Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Hoy kentinde dünyaya geldi. Sinemaya 18 yaşında dublaj yaparak başlayan Vusuki kısa süre içerisinde film teklifleri aldı. Beyaz perdede kısa sürede büyük beğeni toplayan ve kariyeri boyunca 90'ın üzerinde filmde rol alan Vusuki, İran'ın Qesyar (1969), Gavaznha (1974), Hamsafar (1975) gibi birçok kült filminde karakterlere can verdi. Vusuki, uluslararası sinema festivallerinde de birçok ödül kazandı. Ayrıca, Qesyar filmindeki başarılı rolü sonrası İranlı sanatseverlerce "İran sinemasının Sezar'ı" olarak anılmaya başlandı. Vusuki, 1970'lerde kısa bir süre İran'ın bir başka ünlü sanatçısı Guguş ile evli kaldı.

İran devriminden sonra Şah döneminin sembollerini ülkenin tamamından silen yeni rejim, bu dönemin sembolü olarak gördüğü sinemayı ve birçok sinemacıyı baskı altına alarak, sansür ve kısıtlamalar getirdi. Şah dönemindeki birçok sanatçı ülkeden ayrılmak zorunda kaldı ve filmleri yasaklandı. Devrim öncesi ünlü olan ve şu an ülke dışında yaşayan birçok sanatçı da Şah döneminin ünlü isimlerine yapılan baskılar, yasaların belirsizliği ve keyfi yorumlar nedeniyle tutuklanma korkusuyla İran'a dönemiyor.

İran'da tüm filmleri yasaklanan Behruz Vusuki'nin ülkesine dönebilmesi için birçok defa İranlı sanatçıların girişimi ile kampanyalar düzenlendi, ancak sonuçsuz kaldı.

2018'de İran'ın bir diğer efsanevi oyuncusu ve Türkiye'de de Yeşilçam filmlerinde rol alan Nasır Melek'in vefatının ardından, yüzü aşkın İranlı aydın ve sanatçı Vusuki'nin ülkeye dönüşü adına Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye mektup yazarak gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etti. Ancak, bu durum ülkedeki muhafazakar kesimin tepkisine yol açtı. İran Genel Savcısı Muhammed Cafer Muntazeri kampanyaya sert tepki göstererek Vusuki'nin ülkeye dönmesi halinde tutuklanacağını ima etti.


+ Benzer Haberler
» TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Ermenistan’ın Karabağ Savaşı’ndaki hak ihlalleri raporunu kabul etti
» Rusya 120 bini Azerbaycanlını sınır dışı etmeye hazırlanıyor
» Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Aliyev’le bir araya geldi
» Azerbaycan, 2. Karabağ Savaşı’nda ele geçirdiği Ermenistan silahlarını ’Ganimetler Müzesi’nde sergiliyor
» Türk Konseyi’nden Türk Birliği’ne
» Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan Karabağ’daki yıkımı görmezden gelen uluslararası topluma tepki
» Dağlık Karabağ’da uzuvlarını kaybeden 5 Azerbaycanlı gaziye Türk yardım kuruluşlarından protez desteği
» Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu’nda taşınan yük yılın ilk çeyreğinde katlanarak 155 bin tona yükseldi
» Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Özoral’a ’Dostluk Nişanı’ takdim etti
» "Dünyanın ayağa kalkması gereken bu tablo karşısında bir derin sessizliğin olduğunu görüyoruz"
» Ermenistan’ın havan saldırısında yaralanan Azerbaycanlı gazi Kocaeli’de şifa arıyor
» Türk Konseyi Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Başkanlar Toplantısı Bakü’de yapılacak
» Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır’ı kabul etti
» 4. Etnospor Forumu çevrim içi yapılacak
» Putin ile Aliyev Karabağ’daki durumu görüştü
» Aliyev: Kovid-19 aşılarının adaletsiz dağıtımından endişe duyuyoruz
» Türkiye ile Azerbaycan turizm hacmini artırmak için iş birliğine gidiyor
» Türkiye ile Azerbaycan arasında e-Ticaret Mutabakat Zaptı imzalandı
» Azerbaycan Boks Milli Takımı, Türkiye ile olimpiyat finalinde karşılaşmak istiyor
» İran’da Azerbaycan Türkü aktivist Ferşi 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı


 
Hava Durumu

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (27)

Kurlar
 USD :  1.7
 EUR :  2.0331
 GBP :  2.3391
 TRY :  0.2117
 EUR/USD :  1.1959
YAZARLAR
İbrahim NƏBİOĞLU
PARASELS VƏ GECƏ QONAĞI (Avstriya Gündəliyi – 2)
Dr. Nazim CEFERSOY
Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinə sabotaj cəhdləri var
Dr. Hatem CABBARLI
Nikol Paşinyanın siyasi-psixoloji portreti və Dağlıq Qarabağ münaqişəsi - TƏHLİL
Dr. Asif KURBAN
Bağımsızlığa Giden Yolda: 20 Ocak
Necdet SİVASLI
Azerbaycan Türkleri’nde "Ahır Çerşenbe" geleneği...
Araz ASLANLI
Ermenistan 44 günlük savaşın sonuçlarını doğru okuyabilecek mi?
Arif KESKİN
Sitem Ve Aklın Yolu
Dr. Afgan VELİYEV
Azərbaycan Cümhuriyyəti Parlamentinin ilk qadın əməkdaşı
Selçuk DÜZGÜN
AzerbayCAN’ımızdan Ne İstiyorlar?
Dr.Alesker ALESKERLİ
“Avrupa Parlamentosunun Kararı Ermenistan’ın Keyfini Kaçırdı”
Dr. Sinan OĞAN
Karabağ’da Olası Bir Savaşa Ne Kadar Hazırlıklıyız?
Cavid VELİYEV
Qoşulmama Hərəkatı və Azərbaycan
Dr. Rövşen ŞAHBAZOV
29 Ekim Sabahı Uyanırken…
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
 
Haberleri referans göstererek yayımlayabilirsiniz.  NewsAze.com Azerbaycanla ilgili dünya genelinde çıkmış haberleri 4 dilden okuyucularıyla paylaşmaktadır.

Partnerler
www.tureml.com      www.haberaze.com     www.turkiyedeneval.com     www.evaxtar.az    www.turaltrade.com

Asersoft