AZ TR RU EN
»Giriş Sayfam Yap »Favorilere Ekle »Sitene Ekle »Arşiv
ANASAYFA FOTO GALERİ VİDEO HABER İLETİŞİM
     
SON DAKİKA : İran’ın Ankara Büyükelçisi Ferazmend, Kafkasya’da 3+3 mekanizmasına destek verdiklerini vurguladı  •   Kremlin Putin, Aliyev ve Paşinyan’ın Soçi’de bir araya geleceğini duyurdu  •   Tarihi dönüm noktası: Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi  •   AB, Aliyev ve Paşinyan’ın Brüksel’de bir araya geleceğini duyurdu  •   Kamança öğrenmek üzere 17 yaşında Azerbaycan’a gitti  •   BM’den Ermenistan ve Azerbaycan’a diyalog çağrısı  •   AB, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışmalardan kaygılı  •   Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Azerbaycan’ı yalnız bırakmayız  •   ABD, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalardan kaygılı  •   ’Sınırları uluslararası hukuka uygun olarak belirlemenin zamanı gelmiştir’  •   Ermenistan saldırısı sonucu 7 Azerbaycan askeri şehit oldu  •   Türk askerinin Azerbaycan’daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de  •   ’Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin ödülleri sahiplerini buldu  •   Ermeni askerleri sınırdaki Azerbaycan mevzilerine ateş açtı  •   Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi’nin ardından ortak bildiri yayınlandı  •   Zengezur koridoru iş birliğini daha da güçlendirecek ve ticaret hacmini artıracak  •   TBMM Genel Kurulunda Azerbaycan tezkeresinin süresi bir yıl uzatıldı  •   Azerbaycan Büyükelçisi Mammadov:Bugün Azerbaycan-Türkiye ilişkileri her alanda ortak yürütülmekte  •   Çavuşoğlu: Aile meclisimizin ismini ’Türk Devletleri Teşkilatı’ olarak değiştiriyoruz  •   Bakan Muş: Türk devletleri gerçekleştirilen konferansta yakın iş birliği içinde çalışma konusunda mutabık kaldık  •  
Güncel Haberler Politika Ekonomi Kültürel Spor Karabağ Diaspora Türk Dünyası Dünya
» Şentop: Kafkaslarda geleceğin umutlarını konuşmanın zemini oluşmuştur
05/11/2021 Yazdır

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Halkla İlişkiler Sergi salonunda düzenlenen "Azerbaycan'ın Vatan Savaşında Zafer Günü Fotoğraf Sergisi"nin açılışına katıldı.

TBMM'nin, şimdiye kadar Azerbaycan'la iş birliğiyle pek çok kez acıları anmak için sergiler düzenlediğini belirten Şentop, ancak bu serginin galibiyeti, büyük zaferi ve bir sevinç gününü kutlamak amacıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Şentop, Azerbaycan'ın 28 yıl işgal altında kalan Karabağ topraklarını özgürlüğüne kavuşturduğunu anımsatarak, zaferin birinci yıl dönümünde, şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere sıhhat ve afiyet diledi.

Sergide duygusal yönden etki gücü son derece yüksek fotoğrafların bulunduğuna işaret eden Şentop, "Fotoğraf, başlangıcından bugüne kelimelere dökülemeyen 'an'ları somutlaştırması açısından çok önemli. Ben fotoğrafları anlatım, ifade gücü çok yoğun kelimelerle kurulan cümleler gibi görüyorum." dedi.

TBMM Başkanı Şentop şunları kaydetti:

"Bir fotoğraf karesi sessiz bir çığlığın, büyük bir infialin güçlü avazı olabilir. Mesela, geçen hafta gördüğüm bir fotoğraf insanların çektiği acıları ve mücadele azmini anlatan yüzlerce ciltlik kitaplardan daha çok şey anlatıyordu. Hem kendisi hem de küçük çocuğu terör saldırısında bacaklarını kaybetmişlerdi. Buna rağmen hayata ve birbirlerine tutunma azimleri o kadar somuttu ki çok etkileyiciydi. Çoğu zaman bir fotoğrafçı çektiği karelerle önemli siyasi kararları etkileyerek o kararların yönünü değiştirebilmektedir. Gücü yüksek bir fotoğraf tarihin akışını değiştirebilir."

"Fotoğraflar 30 yıllık derin acıların dili"

Sergideki fotoğrafların 30 yıllık işgal sürecinde yaşanan derin acıların dili olduğunu vurgulayan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Laçın geçişlerinde, Azerbaycanlı kardeşlerimizin ferasetli ve dikkatli, savaşın galibi olduklarının bilinciyle hareket etmelerini büyük bir takdirle karşılıyor ve destekliyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir. Azerbaycan bizim kardeşimizdir.' sözüyle Haydar Aliyev'in "Biz bir millet, iki devletiz. Bu, bizim dostluğumuzun, kardeşliğimizin manasını mazmununu teşkil eder." ifadelerini gönlümüze nakşettik. Azerbaycanlı kardeşlerimin mutluluğuna ortak olmaktan, coşkularını paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum."

"Kafkaslarda kalıcı barış ve iş birliğinin önüne konulan büyük bir engel kalktı"

Azerbaycan'ın kazandığı zafer ile birlikte Kafkaslarda kalıcı barış ve iş birliğinin önüne konulan büyük bir engelin kaldırıldığının altını çizen Şentop, "Artık Kafkaslarda geçmişin muhataralı konuları yerine, mevcut imkanları ve geleceğin umutlarını konuşmanın zemini oluşmuştur. Bu hususta Ermenistan'ın da yapıcı bir yaklaşım sergilemesi için fırsat oluşmuştur. Kafkasların ortak huzur ve refahını temin etmek için önce 9 Kasım'da imzalanan ateşkes anlaşmasının hükümlerine riayet edilerek barış anlaşması imzalanması gerekmektedir." diye konuştu.

Şentop, Türkiye'nin Kafkasların, "zenginliği paylaşma, mutluluğu çoğaltma" bölgesine dönüşmesini istediğini ifade etti.

Ermenistan'ın kontrolünde olan 46 kilometrelik Batı Zengezur koridorunun açılarak ülkeler ve kıtalar arası ticaretin kolaylaştırılması gerektiğini de dile getiren Şentop, "Ermenistan'ın da bu konuda kendi geleceğini düşünerek cesur, yapıcı bir tutum sergilemesini bekliyoruz." dedi.

Şentop, Türkiye ile Azerbaycan arasında kardeşlik temelinde kurulan ve iki ülkenin Cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev tarafından 15 Haziran'da imzalanan Şuşa Beyannamesi ile ilişkilerin her alanda derinleşerek devam edeceğini bildirdi.

"Kafkaslara sulh gelecektir"

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov da 44 günlük mücadele ile Azerbaycan ordusunun, 30 seneye yakın süren işgale son verdiğini söyledi.

Mammadov, "Bu süreç içerisinde 84 milyonluk Türkiye Devleti'nin vatandaşları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve tüm milletvekillerinin yürekleri Azerbaycan'la birlikteydi. Azerbaycanlıların yaşadığı bütün hisleri Türkler de yaşadı." dedi.

Savaşın sahada bittiğini, masada başladığını ifade eden Mammadov, "Bugün Zengezur koridorunun açılması önümüzdedir. Bugün Türkiye Ermenistan ilişkilerinin kurulması gündemdedir. Bu da iki kardeşin paralel adımları neticesinde inşallah zaferimizle bitecektir. Kafkaslara uzun müddetli sulh gelecektir." diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kremlin Putin, Aliyev ve Paşinyan’ın Soçi’de bir araya geleceğini duyurdu
» Tarihi dönüm noktası: Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi
» Kamança öğrenmek üzere 17 yaşında Azerbaycan’a gitti
» AB, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışmalardan kaygılı
» Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Azerbaycan’ı yalnız bırakmayız
» ABD, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalardan kaygılı
» ’Sınırları uluslararası hukuka uygun olarak belirlemenin zamanı gelmiştir’
» Ermenistan saldırısı sonucu 7 Azerbaycan askeri şehit oldu
» Türk askerinin Azerbaycan’daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de
» Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi’nin ardından ortak bildiri yayınlandı
» Zengezur koridoru iş birliğini daha da güçlendirecek ve ticaret hacmini artıracak
» TBMM Genel Kurulunda Azerbaycan tezkeresinin süresi bir yıl uzatıldı
» Azerbaycan Büyükelçisi Mammadov:Bugün Azerbaycan-Türkiye ilişkileri her alanda ortak yürütülmekte
» Çavuşoğlu: Aile meclisimizin ismini ’Türk Devletleri Teşkilatı’ olarak değiştiriyoruz
» Bakan Muş: Türk devletleri gerçekleştirilen konferansta yakın iş birliği içinde çalışma konusunda mutabık kaldık
» Ermenistan halkı İkinci Karabağ Savaşı’nın yıl dönümünde gelecekle ilgili karamsar
» Azerbaycan Savunma Bakanlığından, Karabağ’a giden Ermenistan Savunma Bakanı’na uyarı
» Akar: Uzatılan barış elinin, Ermenistan tarafından bir fırsat olarak değerlendirilmesini istiyoruz
» Azerbaycan’ın Karabağ zaferinin 1. yılında şehitler unutulmadı
» Çocuklarımıza ortak kültürümüzü ve değerlerimizi kazandırmalıyız


 
Hava Durumu
Kurlar
 USD :  1.7
 EUR :  1.9076
 GBP :  2.2618
 TRY :  0.1407
 EUR/USD :  1.1221
YAZARLAR
İbrahim NƏBİOĞLU
100-cü GÜN
Dr. Nazim CEFERSOY
Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinə sabotaj cəhdləri var
Dr. Hatem CABBARLI
Nikol Paşinyanın siyasi-psixoloji portreti və Dağlıq Qarabağ münaqişəsi - TƏHLİL
Dr. Asif KURBAN
Bağımsızlığa Giden Yolda: 20 Ocak
Necdet SİVASLI
Azerbaycan Türkleri’nde "Ahır Çerşenbe" geleneği...
Araz ASLANLI
Şuşa Beyannamesi bölgesel barış ve iş birliğinin teminatı
Arif KESKİN
Sitem Ve Aklın Yolu
Dr. Afgan VELİYEV
Azərbaycan Cümhuriyyəti Parlamentinin ilk qadın əməkdaşı
Selçuk DÜZGÜN
AzerbayCAN’ımızdan Ne İstiyorlar?
Dr.Alesker ALESKERLİ
“Avrupa Parlamentosunun Kararı Ermenistan’ın Keyfini Kaçırdı”
Dr. Sinan OĞAN
Karabağ’da Olası Bir Savaşa Ne Kadar Hazırlıklıyız?
Dr. Cavid VELİYEV
Karabağ Zaferi’nin birinci yılında güney Kafkasya
Dr. Rövşen ŞAHBAZOV
29 Ekim Sabahı Uyanırken…
ÇOK OKUNANLAR bu hafta | bu ay
İstatistik
 
Haberleri referans göstererek yayımlayabilirsiniz.  NewsAze.com Azerbaycanla ilgili dünya genelinde çıkmış haberleri 4 dilden okuyucularıyla paylaşmaktadır.

Partnerler
www.tureml.com      www.haberaze.com     www.turkiyedeneval.com     www.evaxtar.az    www.turaltrade.com

Asersoft